lokata to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania

DoradcaFinansowy24.pl - oferty produktów bankowych

Obrazek przedstawiający banknoty 100 zł.W Polsce coraz więcej osób ma możliwość by odkładać systematycznie trochę pieniędzy. Budowanie własnych oszczędności, to tworzenie tak zwanej poduszki finansowej – czyli zabezpieczenia finansowego w postaci zgromadzonych pieniędzy. Jedną z najbezpieczniejszych opcji, czyli form oszczędzania jest lokata w banku. Poniżej postaramy się wyjaśnić dlaczego oraz odpowiedzieć na pytanie czy warto?

Skończyły się czasy bardzo wysoko oprocentowanych lokat

Niestety, czas gdy na lokacie mogliśmy zarobić bardzo dużo aktualnie minął. Na obecny stan mają wpływ głównie bardzo niskie stopy procentowe. Obecnie liczyć możemy na lokaty oprocentowane w przedziale promocyjnym od 2,5% do 4%. Jednak mimo to warto rozejrzeć się za dobrze oprocentowany depozytem właśnie w takiej wysokości oprocentowania – zalet takiego rozwiązania jest wiele.

Dlaczego lokata to korzystne rozwiązanie?

  • Bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy – lokata to bardzo bezpieczny sposób na budowanie oszczędności. Nasze pieniądze powierzamy bankowi, który odpowiednio lokując je daje nam zwrot w postaci odsetek. Bezpieczeństwo naszych środków gwarantuje nam również Bankowy Fundusz Gwarancyjny – na wypadek gdyby instytucja jaką jest nasz bank byłaby zagrożona finansowo.
  • Stały i stabilny dochód – w przeciwieństwie do innych instrumentów finansowych takich jak np. akcje, tutaj odkładając pieniądze, masz pewność, że odsetki zostaną Ci wypłacone. Co więcej, jeszcze przed założeniem lokaty możesz sobie obliczyć ile zarobisz (oczywiście wysokość odsetek jest uzależniona od oprocentowania depozytu). Niestety w Polsce musimy zapłacić podatek od zysków, czyli od wygenerowanych odsetek zostanie nam odjęte 19%. Jest to tak zwany podatek Belki.
  • Masz możliwość zerwania lokaty w każdej chwili – nawet w sytuacji gdy zajdzie nieprzewidziane zdarzenie masz możliwość likwidacji lokaty i wypłaty pieniędzy. Wiele banków ma oferty promocyjne gdzie przy zerwaniu nie stracisz wygenerowanych do tej pory odsetek. W niektórych sytuacjach, w przypadku wcześniejszego zerwania, dostaniesz ich mniej. Jednak zawsze możesz podjąć pieniądze, co jest ogromną zaletą.
  • Pieniądze nie są dostępne na koncie – znaczna część Polaków trzyma swoje oszczędności na koncie bankowym z którego korzysta na co dzień. Nie jest to za dobre rozwiązanie, ponieważ może się zdarzyć, że utracimy kartę debetową lub w innych sposób ktoś się dostanie na nasz rachunek. Możesz wtedy stracić wszystkie oszczędności. W przypadku lokaty pieniądze gromadzone są na osobnym rachunku lokaty i nie są dostępne na koncie bankowym.

Duża liczba osób trzyma swoje oszczędności na zwykłym rachunku bankowym, bardzo często takie konto nie jest w ogóle oprocentowane lub oprocentowanie jest bardzo niskie. Może tak być, że konta bankowe są darmowe, czyli nic nie płacimy za prowadzenia, ale niestety nie pozwalają nam one zarobić na oprocentowaniu. Wtedy tak naprawdę na własne życzenie tracimy. Nawet jeżeli jest to kwota 1000 zł, to na dobrze oprocentowanej lokacie przez miesiąc może to nam dać od 3zł do 5zł zysku. I tak naprawdę za nic, bo i tak te pieniądze nadal mamy dostępne.

Rozsądne oszczędzanie to trzymanie pieniędzy na dobrze oprocentowanej lokacie

Warto więc swoje wolne środki, które mamy na zwykłym koncie przerzucić na lokatę. Dzięki temu niewielkim kosztem czasu (zajmuje to nie więcej niż kilka minut), możesz w skali miesiąca lub roku zarobić dodatkowe złotówki.

BGŻ Optima logo.Ciekawą propozycją jest Lokata Bezkarna w banku BGŻ Optima – to bank specjalizujący się w produktach oszczędnościowych. Możesz tutaj zakładając lokatę w 5 minut, całkowicie przez internet zarobić nawet 3,5% w skali roku. Dodatkowo w sytuacji o której pisaliśmy, czyli gdy będziesz chciał wypłacić pieniądze szybciej, czyli zerwać lokatę, nie utracisz wygenerowanych do tej pory odsetek!