Czy zdolność kredytowa to tak ważna rzecz przy kredycie lub pożyczce?

DoradcaFinansowy24.pl - oferty produktów bankowych

ludzie leżący na hamaku

Starając się pożyczyć pieniądze udajemy się do banku lub firm pożyczkowej. Dzisiaj w kilku słowach odpowiemy na jakiej zasadzie działa ocena możliwości finansowych klienta?

Można powiedzieć, że każdy klient to osobny przypadek. Każdy z nas ma inny dochód oraz inne obciążenia. Banki oraz firmy pożyczkowe wypracowały system oceny i klasyfikacji, który umożliwia odpowiedź czy warto pożyczyć pieniądze czy może lepiej odmówić.

Chodzi przede wszystkim o ograniczenia ryzyka finansowego, czyli sytuacji gdy instytucja finansowa pożyczy pieniądze i po pewnym czasie będzie miała problem z ich zwrotem.

Zdolność kredytowa bo tak nazywa się zbiór cech, który określa fakt czy stać nas na pożyczkę czy nie, składa się z bardzo wielu czynników. Jest ona kluczowa i najważniejsza, bo tak naprawdę na niej opiera się fakt decyzyjny.

Najważniejszymi cechami i czynnikami zdolności kredytowej są:

  • twój dochód
  • lista obciążeń które posiadasz (kredyty, opłaty, czynsze, alimenty)
  • posiadany majątek (np. własne mieszkanie)
  • liczba osób na utrzymaniu (liczba dzieci)
  • stan cywilny (kawaler, panna, małżeństwo)
  • wspólnota majątkowa
  • rodzaj źródła dochodu

To tylko kilka ważnych rzeczy nad którymi warto się zastanowić i przeanalizować pod kątem swojej osoby. Najważniejsze jest by miesięczny dochód przewyższał w dużej mierze nasze obciążenia miesięczne. Tak mniej więcej o 30-40%. Czyli po prostu musimy zarabiać więcej niż wydajemy.

Bez tego będzie nam bardzo trudno otrzymać kredyt czy pożyczkę pozabankową.

Obciążenie wpływa na zdolność

Istotne przy wyznaczaniu zdolności kredytowej jest nasze obciążanie, ale tutaj należy zwrócić uwagę na fakt historii kredytowej oraz to czy posiadasz nieuregulowane zaległości. Odsetki karne, niespłacone kredyty po terminach, to wszystko bardzo mocno obniża twoją ocenę w oczach banku. Firmy i banki posługują się tak zwanymi raportami, gdzie mają dostępną historię każdego klienta.

Są to tak zwane raporty BIK ale również innych instytucji takich jak KRD, ERIF.