jak zacząć oszczędzać?

DoradcaFinansowy24.pl - oferty produktów bankowych

Dużo się słyszy o oszczędzaniu, o tym że ludzie potrafią odkładać wolne środki na ważne cele, jednak w dzisiejszych czasach w cale nie jest to takie proste. Dlatego poniżej postaramy się napisać kilka słów o tym jak po prostu zacząć oszczędzać, małymi krokami – nawet niewielkie sumy. Jak to mówi przysłowie, że każdy „grosz do grosza… ” no właśnie w tym zdaniu mamy już podstawową tezę związaniem z oszczędzaniem. W skrócie mówiąc odkładanie nawet niewielkich kwot, które w dłuższej perspektywie zsumowane dadzą Ci już większa sumę, nawet tego nie zauważysz kiedy.

Jak oszczędzać pieniądze?

Zacznijmy jednak od początku. Oszczędzanie to przede wszystkim systematyczność oraz regularność, chodzi o odkładanie na osobne konto pieniędzy, które w danej chwili nie są nam niezbędne do codziennego życia. Mamy na myśli tak zwane nadwyżki finansowe. Przykładowo: dostałeś wypłatę, popłaciłeś wszystkie rachunki i teraz na koncie zostało Ci jeszcze kilkaset zł. Ok, będą potrzebne na zakupy i wydatki, ale z tych kilkuset złotych zostanie zapewne jakaś kwota i właśnie tą kwotę dobrze jest sobie odłożyć / przelać na inne konto. Będzie ona dostępna, ale już na osobnym rachunku oszczędnościowym, dzięki temu nie wydasz tych pieniędzy na mniej potrzebne rzeczy.

Oszczędzanie pieniędzy – sposoby oszczędzania

Obrazek przedstawiający banknoty 100 zł.Drugą kwestią jest sposób oszczędzania. Tzn. samo odkładanie pieniędzy na inne konto nie jest jeszcze 100% dobrym rozwiązaniem. Rachunek na który robimy przelewy musi być dobrze oprocentowany. Może to również być lokata bankowa – to gdy odłożymy już większą sumę pieniędzy, wtedy takie środki dobrze jest zdeponować na lokacie, dlatego że w większości przypadków takie depozyty są dużo lepiej oprocentowane. Obecnie rachunki oszczędnościowe mają do ok 1% lub trochę powyżej oprocentowania. W przypadku lokat bankowych, w promocjach dla nowych klientów możemy liczyć na oprocentowanie nawet 3%. Czasami zdarzają się przypadki o oprocentowaniu nawet 4%. Warto sprawdzać jaki procent mają najlepsze lokaty bankowe dostępne na rynku w Polsce. Dzięki temu mamy możliwość zdecydowania gdzie zdeponujemy swoje oszczędności, a tym samym zapewnimy sobie lepsze tempo wzrostu kwoty dzięki odsetkom. Oczywiście trzeba od nich jeszcze odjąć podatek belki, ale to robi za nas bank. My dostajemy gotowe odsetki kapitalizowane na rachunku z którym jest powiązana lokata lub bezpośrednio na lokacie.

Warto wyrobić sobie nawyk, rozdysponowywania swojej wypłaty na różne konta z przeznaczeniem na różne cele. Może to być konto z którego płacimy rachunku, inne to np. oszczędności na wakacje czy na samochód. Dzięki temu dysponując różnymi osobnymi budżetami łatwiej nam kontrolować wydatki. W przypadku kosztów takich codziennych, warto poszukać oszczędności w opłatach. Masz rachunek bankowy za który płacisz? Zmień go na konto bankowe darmowe. Masz telewizje i internet w starej ofercie? Zmień ją na nową, skorzystasz i na cenie – bo może uda Ci się znaleźć dużo tańszy abonament i do tego może być ona lepsza parametrowo.

Na skuteczne oszczędzanie składa się wiele czynników:

  1. Cierpliwość i systematyczność.
  2. Rozsądne deponowanie oszczędności np. na wysokooprocentowanej lokacie bankowej.
  3. Szukanie redukcji kosztów w obecnych usługach takich jak abonament telefoniczny, rachunki z internet czy konto bankowe. To niewielkie zmiany, ale w skali roku mogą Ci dać nawet setki zł zaoszczędzonych.