Dobre wyniki sprzedaży Idea Getin Leasing w 2020 roku

DoradcaFinansowy24.pl - oferty produktów bankowych

GetinBank logo

Dobre wyniki sprzedaży Idea Getin Leasing w 2020

W 2020 r. polskie spółki leasingowe sfinansowały inwestycje o łącznej wartości 70,1 mld zł, co oznacza ponad 10-proc. spadek rynku w stosunku do 2019 r. – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Z kolei Grupa Idea Getin Leasing (IGL) poprawiła wynik sprzedaży (+0,4 proc. r/r), zwiększając udział w rynku finansowania ruchomości do 5,7 proc. O dobrym wyniku zadecydowało przede wszystkim finansowanie udzielone w segmentach: maszyn i urządzeń oraz pojazdów lekkich, gdzie IGL rosła zdecydowanie szybciej niż rynek.

W segmencie finansowania maszyn i urządzeń Idea Getin Leasing odnotowała 9,5-proc. wzrost sprzedaży do poziomu 1,27 mld zł, przy 5-proc. spadku rynku, natomiast wzrost spółki w segmencie pojazdów lekkich wyniósł 7,2 proc. (do poziomu 1,3 mld zł) przy 5,7-proc. ujemnej dynamice rynku.

W sytuacji globalnego spowolnienia i bardzo trudnego otoczenia rynkowego w Polsce, poprawa wyniku z 2019 r. jest dla nas dużym sukcesem – mówi Marek Bauer, prezes Zarządu Idea Getin Leasing S.A.

Medycyna i rolnictwo na plusie

Z danych ZPL wynika, że segment maszyn i urządzeń w najmniejszym stopniu odczuł skutki ubiegłorocznej recesji. Łączna wartość finansowania udzielonego przez branżę leasingową w tym obszarze wyniosła ok. 20,4 mld zł. Słabsze wyniki odnotowały branże skorelowane ze zmianami koniunktury, jak np. maszyny i urządzenia produkcyjne, poligraficzne czy gastronomiczne, z kolei rynek medyczny i rolniczy osiągnęły wzrosty sprzedaży. Potwierdzają to wyniki Idea Getin Leasing, która w całym segmencie maszyn i urządzeń osiągnęła ponadrynkowy wzrost o 9,5 proc r/r, w tym: w segmencie medycznym aż o 23,3 proc. r/r, piekarniczym o 17,3 proc. r/r i rolniczym o 7,2 proc. r/r.

Dodatkowo, dzięki  zwiększeniu zakupów online oraz automatyzacji procesu produkcyjnego, w naszym portfelu wzrósł też udział finansowania maszyn do produkcji opakowań (+143 proc. r/r), a zmiana polityki kredytowej i sprzedażowej zaowocowała realizacją większych wolumenów w obszarach powiązanych z odnawialnymi źródłami energii. Ten rynek rósł bardzo dynamicznie i na koniec 2020 roku odnotowaliśmy wzrost r/r na poziomie aż 60 proc. – podkreśla Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii Idea Getin Leasing.

E-commerce pomógł finansowaniu pojazdów lekkich

W 2020 roku branża leasingowa sfinansowała pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 t o łącznej wartości 33,3 mld zł, co stanowiło wynik o 5,7 proc. niższy rok wcześniej. Zdaniem ZPL, segment ten odnotował relatywnie dobry wynik, pomimo niemal 20-proc. spadku w I połowie ubiegłego roku. Na tle rynku, Idea Getin Leasing wypadła zdecydowanie lepiej – w pierwszym półroczu ub. r. odnotowała 4,5-proc. wzrost r/r pod względem rejestracji pojazdów sfinansowanych przez spółkę, a rok zakończyła ponad 7,2-proc. wzrostem. Na wzrost finansowania pojazdów lekkich wpłynął m.in. rozwój sektora e-commerce.

W najtrudniejszym momencie dla współpracujących z nami dealerów, czyli od marca do maja ub. r. zdecydowaliśmy się na dalszy rozwój wspólnej oferty, finansowanie stocków, a także uruchomienie sprzedaży aut dostępnych od ręki w kanale on-line, czyli na platformie autokatalog.pl – mówi Robert Bendlewski, dyrektor Departamentu Pojazdów Idea Getin Leasing. – Dostrzegliśmy też wywołaną pandemią zmianę preferencji zakupowych naszych klientów, np. w rozwijającym się segmencie finansowania kamperów, gdzie odnotowaliśmy wzrost sprzedaży r/r aż o 80-proc. – dodaje.

Perspektywy 2021

Leasing jest preferowaną przez polskich przedsiębiorców formą finansowania inwestycji. Z ubiegłorocznego badania Komisji Europejskiej (Survey on the access to finance of enterprises (SAFE) 2020) wynika, że mimo trudnej sytuacji w gospodarce i mniejszej liczby inwestycji, aż 63 proc. polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania i rozważa skorzystanie z niego w przyszłości.

To optymistyczne wyniki badań. Potwierdzają je także pierwsze tygodnie roku w Idea Getin Leasing – styczeń i luty br. zakończyliśmy dobrym wynikiem sprzedaży

– mówi Marek Bauer, prezes Zarządu Idea Getin Leasing. – Jednak globalne skutki pandemii w dalszym ciągu będą negatywnie wpływać na polską gospodarkę, w tym skłonność przedsiębiorców do inwestowania. Szacujemy, że podobnie jak w 2020 r., dopiero w III i IV kw. bieżącego roku inwestycje przyspieszą, szczególnie w sektorze prywatnym, w segmencie finansowania pojazdów lekkich oraz maszyn i urządzeń. Na tegoroczne wyniki rynku leasingu pozytywnie wpłynie też odbicie, które od listopada-grudnia ub. r. obserwujemy w sektorze TSL. Dzięki temu, jako branża, mamy szansę zakończyć rok 2021 dwucyfrowym wzrostem – ocenia Marek Bauer.


Sprawdź aktualne kredyty gotówkowe oraz dobre konta bankowe